انتشاراتسیاست و فرهنگمطالعات منطقه ای

کتاب: افغانستان و طالبان جدید

معرفی کتاب

قدرت یافتن کمونیست‌ها و نزدیک شدن شوروی به آب‌های گرم و منابع نفت و مسیر دریایی انرژی، نگرانی‌های زیادی را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی برانگیخت و همین امر افغانستان را از حاشیه به متن آورد. پس از آن تحولات در افغانستان شکل دیگری گرفت و این کشور به صحنه رقابت سنگین قدرت‌های بزرگ تبدیل شد. این رقابت پس از به قدرت رسیدن طالبان شدت گرفت و بر اهمیت مطالعه افغانستان افزود. باتوجه به این اهمیت لازم است که مسئله افغانستان جدی‌تر گرفته شود و تحولات آن بی‌طرفانه و علمی مورد بررسی قرار گیرد.

کتاب «افغانستان و طالبان جدید» اثر جدید دکتر محمد مسجدجامعی است که پس از قدرت‌یابی مجدد طالبان بر افغانستان، به رشته تحریر درآمد. این اثر مجموعه‌ای است از یادداشت‌ها، مصاحبه‌ها، گفتگوها و سخنرانی‌های ایشان در موضوعات شکل‌گیری و تحولات افغانستان و رقابت‌های فشرده در آن، موقیت طالبان و اسلام‌گرایی آنها و وضعیت شیعیان افغانستان. موضوعات یاد شده در ۷ فصل جمع‌آوری، تنظیم و ویرایش شده و مطالبی جهت آگاهی و مطالعه بیشتر در پاورقی‌ها بدان افزوده شده است.

عناوین فصول کتاب بدین ترتیب هستند: ۱. تحولات افغانستان و موقعیت طالبان ۲. افغانستان و رقابت‌های فشرده ۳. طالبان، اسلام‌گرایی و رابطه متقابل ۴. طالبان و آینده افغانستان ۵. تشیع در افغانستان ۶. افغانستان و منافع سایرین ۷.  افغانستان پس از جنگ اوکراین.

این کتاب ارزشمند برای اساتید و پژوهشگران رشته‌های ژئوپلیتیک، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای و سایر علاقمندان مفید است. از دیگر آثار این نویسنده می‌توان به کتاب‌های: «معادلات سیاسی در کویت؛ جایگاه و نقش شیعیان»، «ایران و ژئوپلیتیک منطقه»،‌ «ژئوپلیتیک خاورمیانه؛ عربستان و شیخ‌نشین‌ها»، «ایران و جهان عرب»، «زمینه‌های تفکر سیاسی در قلمرو تشیع و تسنن» و … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا