تا راه گم نشود

عنوان: تا راه گم نشود

پدیدآورندگان: محمد مسجدجامعی

ناشر: موسسه مطالعات راهبردی اسلام معاصر

تاریخ چاپ: پاییز ۱۳۹۹

تعداد صفحات: ۳۲۰

قطع و نوع جلد: رقعی

قیمت روی جلد: ۸۵ هزار تومان

تکوین و تدوین نظام فقهی و کلامی و اعتقادی در آنجا که تاریخ صدر اسلام، به عنوان تحقق راستین اسلام تلقی می­شود، طبیعتا متفاوت خواهد بود با جایی که این بخش به مثابه تاریخ تلقی می­شود و نه بیشتر. رسالت بزرگ دخت گرامی پیامبر عمدتا این بود که بگوید آنچه تحقق یافته، حاکی و ناشی از واقعیت اسلام نیست و نمی­تواند و نمی­باید این­گونه انگاشته و تفسیر شود. این رسالتی به مراتب بزرگ­تر و پر­اهمیت­تر از گرفتن قدرت بود. مسئله این بود که در آن کشاکش، حق اگر نمی­تواند بر مسند بنشیند اما در اذهان مردم آن زمان و نسل­های آینده «گم نشود».

«تا راه گم نشود» عنوان آخرین کتابی است که به قلم محمد مسجدجامعی، در ۳۱۱ صفحه نگاشته شده و در پاییز ۱۳۹۹ توسط انتشارات مطالعات راهبردی مرام، به چاپ رسیده است. این کتاب که مجموعه­ای از مقالات تحلیلی تاریخ اسلام است، در دو بخش کلی جمع­آوری شده که بخش اول آن شامل مقالاتی است که در طی سالیان گذشته، توسط نگارنده و با قلمی شیوا و تحلیلی منحصر به فرد به رشته تحریر درآمده است. در این بخش مقالاتی چون: دغدغه­های آخرین ماه­های زندگانی پیامبر، عظمت و مظلومیت امام علی، شخصیت ناشناخته؛ امام علی در چشم مردم زمانه­اش، امام علی و زمانه­اش، امام علی و پدیده خوارج، امام علی و نابسامانی­های زمانه­اش، در حاشیه عهدنامه مالک اشتر، بانوی بانوان، سه مرحله از عمر کوتاه یک بانوی بزرگ، به زمان فرصت دادن، حماسه عاشورا؛ چگونه نگاه کنیم، امام صادق و مکتب تشیع، به چشم می­خورد. در بخش دوم مقالاتی با مفاهیم و موضوعات اسلامی در دوران اخیر، جمع آمده است که شامل: تحول معنایی مفاهیم اسلامی-سیاسی در دوران جدید، معنویت­گرایی در اسلام؛ تجربه ایران، آثار فرهنگی و تربیتی حج، به یاد یک مسلمان ایتالیایی، از شمار دو چشم یک تن کم، است.

از این نویسنده آثار دیگری همچون زمینه­های تفکر سیاسی در قلمرو تشیع و تسنن، ایدئولوژی و انقلاب، مسیحیان و روزگار جدید، مسیحیت انجیلی، ایران و جهان عرب، تحول و ثبات در خلیج فارس، ژئوپلیتیک خلیج فارس، ایران و ژئوپلیتیک منطقه و … منتشر شده است.

Print Friendly, PDF & Email