پیش بینی روسیه­ ای با اکثریت مسلمان

دانیل پیپس[۱] درسال ۲۰۰۵ یاداشتی در مورد مسلمانان روسیه نوشت و مجددا در سال ۲۰۱۴ نسخه ویراست جدید آن منتشرشد. او در این نوشته با بیان دیدگاه‌های شخصیت‌های مختلف متخصص در زمینه جمعیت شناسی روسیه می‌دارد که همگی بر این مسئله اذعان دارند که مسلمانان صاحبان آینده روسیه هستند و از این جهت تهدیدی برای روسیه به شمار می‌روند. در اینجا قسمت‌هایی از این نوشته ارائه شده است :

نرخ زاد و ولد مسلمانان بالا است. جمعیت روس‌ها سالانه در حال کاهش و جمعیت مسلمانان آن رو به رشدی فزاینده است. آمارها نشان می‌دهد که امروزه ۱۴.۵ میلیون نفر از جمعیت ۱۴۴ میلیونی روسیه مسلمان هستند. این در حالی است که تخمین کلیسای ارتدوکس این است که این جمعیت در حدود ۲۰ میلیون نفر است. این در حالی است که رئیس شورای مفتیان روسیه تعداد مسلمانان را ۲۳ میلیون نفر می‌داند. علی رغم اینکه جمعیت روسیه در حال کاهش است اما در ۱۵ منطقه مثل جمهوری‌های مسلمان نشین چچن واینگوش و داغستان در حال افزایش است. نرخ تولید مثل در داغستان ۱.۸ برای هر زن است در حالی که در کل روسیه این نرخ در حدود ۱.۳ است. بعلاوه امید به زندگی مردان در داغستان ۶۸ سال است در حالی که در کل روسیه ۵۸ سال می‌باشد.

سپس او دیدگاه یک دموگرافر روس «ویکتور پِروِدنتسِو»[۲] نقل می‌کند که معتقد است بحث تبدیل شدن مسلمانان به اکثریت یک مطلبی است که عده‌ای سیاستمدار متعمدانه و بدون آگاهی از مسائل جمعیت شناختی بیان کرده‌اند. او قبول دارد که نرخ زاد وولد در میان این گروه‌های مسلمان زیاد است اما این فقط در ابتدای راه چنین است و شتاب اولیه آنها محسوب می‌شود که به زودی از شتاب افتاده و رو به افول می‌گذارد. بعد از گذشت ۵۰ سال باز همچنان مسلمانان جمعیت اقلیت در روسیه خواهند بود.

دانیل پیپس در رد این ادعا می‌گوید: آقای پِروِدنتسِو درست می‌گوید که نرخ رشد مسلمان بالاخره روزی پایین می‌آید اما باید توجه داشت که بحث جمعیت ، داستان « آخرین مرد ایستاده است». ما نمی‌دانیم آن روز که جمعیت مسلمان روبه کاهش بگذارد کی فرا می‌رسد و ما نمی‌دانیم که در آن روز مسلمانان چنددرصد جمعیت روسیه هستند. خلاصه این احتمال که مسلمانان تبدیل به اکثریت شوند دور از ذهن نیست.

«پل گوبل» می‌گوید :

«جمعیت روسیه به طور سالانه کاهش ۷۰۰.۰۰۰ نفری دارد. آمار سال ۲۰۰۲ نشان می‌دهد که نرخ زاد وولد در حدود ۱.۵ برای هرزن است که بسیار کمتر از ۲.۱ کودک برای هر زن است که مورد نیاز است تا جمعیت ۱۴۳ میلیونی روسیه حفظ شود. این نرخ در مسکو از این هم کمتر می‌شود که در حدود ۱.۱ فرزند برای هر زن است. اما مسلمانان روسیه جمعیت رو به انفجار دارند. زنان تاتار ساکن مسکو به طور متوسط هر کدام ۶ فرزند دارند در حالی که زنان چچنی و اینگوش به طور متوسط ۱۰ کودک دارند. بعلاوه صدها هزار مسلمان از تاجیکستان ، ازبکستان ، قزاقستان در جستجوی کار به روسیه می‌آیند. از سال ۱۹۸۹ تا به حال جمعیت مسلمان در حدود ۴۰ درصد رشد داشته است و به ۲۵ میلیون نفر رسیده است. در سال ۲۰۱۵ مسلمانان اکثریت سرباز وظیفه‌های ارتش روسیه را تشکیل می‌دهند. درسال ۲۰۲۰ مسلمانان یک پنجم جمعیترا تشکیل می‌دهند واگر اتفاق خاصی نیفتد و تغییری ایجاد نشود در طی ۳۰ سال مسلمانان از روس‌ها بیشتر خواهند بود».

این مطلب مسئولین روسی را به واکنش واداشته است. در چهار منطقه آموزش مسیحیت ارتدوکسی در مدارس اجباری شده است. کابینه روسیه اعلام کرد که خارجی‌ها و اکثر مسلمان‌ها از اشتغال به خرده فروشی در دکه و نیز بازار ممنوع هستند. مسئول امور مهاجرت روسیه گفت که اقلیت‌ها حق تشکیل کلونی‌های قومیتی، به گونه‌ای که تعداد آنها از بومی‌ها بیشتر شود را در محله‌ها و مناطق مختلف ندارند.

در تلوزیون روسیه هم مسلمانان معمولا به عنوان تبه‌کار و یا اسلام گرای رادیکال تصویر می‌شوند. گوبل معتقد است که روسیه باید متقاعد شود که مسلمانان را در درون خود راه دهد و در خود بیامیزد و بر ضد آنها تبعیض نشان ندهد زیرا آن روز که مسلمانان تبدیل به اکثریت شوند به یاد خواهند داشت که آیا ما در راستای حفظ حقوق آنها صحبت کردیم یا نه.

«مایکل مین ویل»[۳] از کرونیکال سانفرانسیسکو جمعیت مسلمانان مسکو را ۲.۵ میلیون نفر اعلام می‌کند که پس از استانبول بیشترین جمعیت مسلمان را در شهرهای اروپا دارد. مسلمانان ۲۵ میلیون نفر از ۱۴۳ مسلیون نفر روسیه را تشکیل می‌دهند که در حدود ۱۷.۵ درصد جمعیت آن است. (بر این اساس جمعیت مسلمانان روسیه اندکی کمتر از درصد مسلمانان اسرائیل است). اگر همین اوضاع ادامه پیدا کند در نیمه این قرن بیش از نیمی‌از جمعیت روسیه مسلمان خواهند بود.

کتاب رمان «مسجد نوتردام پاریس»[۴] در سال ۲۰۰۵ یکی از پرفروش‌ترین‌های سال بود که نیمه قرن بیست و یک را به تصویر می‌کشد که در شهرهای اروپا، اسلام دین رسمی‌حکومتها شده و مسیحیان مجبور به زندگی در بیغوله‌ها شده‌اند.

[۱]Daniel Pipes

[۲] – Viktor Perevedentsev

[۳] – Michael Mainville

[۴]The Mosque of Notre Dame de Paris

منبع: danielpipes.org

Print Friendly, PDF & Email
مرتضی آقامحمدی
مرتضی آقامحمدی
استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه دکتری مطالعات اسلامی دکتری شیعه شناسی پژوهشگر مطالعات راهبردی