نظام سلامت ما در دنیای کرونازده

واقعیت این است که ما در عرصۀ بهداشت و پزشکی اقدامات بسیار چشمگیری انجام می‌دهیم، اما متأسفانه گزارش‌های علمی آن را منتقل نمی‌کنیم. اصولاً فرهنگ ما بیشتر شفاهی است تا مکتوب. ضعف فرهنگ نوشتاری در قیاس با فرهنگ گفتاری یکی از مشکلات ما در سطح ملی است.

واقعیت این است که ما در عرصۀ بهداشت و پزشکی اقدامات بسیار چشمگیری انجام می‌دهیم، اما متأسفانه گزارش‌های علمی آن را منتقل نمی‌کنیم. اصولاً فرهنگ ما بیشتر شفاهی است تا مکتوب. ضعف فرهنگ نوشتاری در قیاس با فرهنگ گفتاری یکی از مشکلات ما در سطح ملی است. در دانشکده‌های پزشکی ما مسئلۀ «مطالعۀ موردی» به اندازۀ کافی جدی گرفته نمی‌شود. در این مطالعات، چگونگی ابتلای یک فرد مشخص به یک بیماری مشخص با توجه به علائم و گزارش‌های آزمایشگاهی و نحوۀ پیشرفت و تأثیرگذاری درمان و شدت آن بیماری و سپس چگونگی درمان و بهبود فرد، با جزئیات کامل شرح داده و سپس مورد استفادۀ متخصصان قرار می‌گیرد.

مایلم مطلبی را از قول رئیس منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی در خاورمیانه و شمال افریقا نقل کنم. این مطلب را از برخی پزشکان مراکشی هم شنیده‌ام – ایران و مراکش از جمله بیست و چهار عضو این دفتر منطقه‌ای هستند. آنها می‌گفتند که ایران در بسیاری از زمینه‌های بهداشتی و پزشکی، شامل کاهش مرگ‌و‌میر نوزدان و کودکان زیر پنج سال و کاهش فلج اطفال و کاهش مرگ‌و میر مادران به هنگام زایمان، کاهش شدید بیماری‌های ناشی از سوء تغذیه در اطفال و بیماری‌های عفونی، از بقیۀ اعضای این حوزه موفق‌تر بوده است.

گرچه متأسفانه آمار مبتلایان و جانباختگان کرونایی ما بالاست؛ اما نمونه‌های فراوانی هم وجود داشته که فرد به رغم کهولت سن و شدت بیماری و حتی پیشرفت بیماری تا مراحل نهایی، واقعاً درمان شده است. این را در میان بستگان و آشنایان، شاهد بوده‌ام. رویهمرفته و به احتمال قریب به یقین، ایران در مواجهه با این بیماری به معنی واقعی یکی از بهترین عملکردها را داشته و یکی از موفق‌ترین کشورها بوده است.

بنابراین، اکنون زمان آن است که پزشکان و متخصصان ما و به ویژه میکروبیولوژیست‌های کشورمان و همچنین بقیۀ کسانی که روی این بیماری و این نوع بیماران کار می‌کنند و درگیر هستند، گزارش‌های مستند و علمی مربوط به کیفیت مواجهۀ خود را با بیماری کرونا، از محدود کردن آن گرفته تا درمان و پیشگیری از آن، با رعایت تمامی معیارهای علمی‌ای که برای یک گزارش مستند پزشکی لازم است، ارائه دهند، اقدامی که با توجه به دسترسی به فضای اینترنت، امروزه بسیار آسان‌تر از گذشته است و سایر متخصصان در اقصی‌نقاط عالم به راحتی خواهند توانست از آن بهره‌مند گردند. چنین اقدامی در ارتقای بیشتر موقعیت ایران و برانگیختن هرچه بیشتر احترام بین‌المللی، به ویژه نسبت به خلاقیت‌های پزشکی ما، بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

در این زمینه، تنوع اقلیمی و جمعیتی و اجتماعی ایران موقعیت خاصی را به وجود آورده است. از مناطق گرمسیر جنوبی گرفته تا کویرهای مرکزی، از مناطق سردسیر کوهستانی گرفته تا سواحل و جنگل‌های مرطوب شمالی، از مناطق دارای جمعیت متراکم گرفته تا مناطق غیرمتراکم، از نواحی کشاورزی گرفته تا نواحی صنعتی، و از مناطقی مانند یزد و کاشان با روابط گرم‌تر و بیشتر خانوادگی و اجتماعی گرفته تا شهرهایی مانند تهران با روابط کمتر، فرصت‌های قابل‌توجهی را برای مطالعۀ این بیماری و نوع رفتار کووید ۱۹ در شرایط گوناگون فراهم ساخته است. به علاوه، برخی از بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری قند و بیماری‌های قلبی و تنفسی در ایران شایع است که این نیز عرصۀ دیگری برای مطالعۀ رفتار این ویروس به شمار می‌آید.

وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و حتی به شکلی محدودتر، هر کدام از دانشکده‌های پزشکی در تهران و یا شهرستان‌ها می‌توانند در این زمینه اقدام کنند. حتی یک فرد پزشک و متخصص هم می‌تواند چنین کند، گرچه تأثیرگذاری اقدامات سازمانی بسیار بیشتر خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email