چرا آمریکا ایران را بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی می‌داند؟/ نوام چامسکی پاسخ می‌دهد.

در مصاحبه‌ای که در تاریخ چهار آوریل ۲۰۱۷ در سایت اکنون دموکراسی[۱] بارگذاری شده است،[۲] نوام چامسکی در پاسخ به پرسش سؤال‌کننده‌ای که از او می‌پرسد: چرا جیمز ماتیس، وزیر دفاع دونالد ترامپ، ایران را بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی به حساب می‌آورد؟ اینگونه سخن می‌گوید:

این قضیه سال‌هاست که وجود دارد. در دوران ریاست‌جمهوری اوباما هم، ایران بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی قلمداد می‌شد. این را بارها و بارها بیان کرده‌اند. عبارتِ «همه گزینه‌ها را مد نظر داریم» به این معناست که به دلیل این خطر بزرگی که برای صلح وجود دارد، ما اگر بخواهیم، می‌توانیم [علیه ایران] از تسلیحات هسته‌ای هم استفاده کنیم.

در واقع، در این خصوص، می‌توان مطالب جالبی را بیان کرد. یک نکته این است که ببینیم بر اساس آنچه افکار عمومی خوانده می‌شود، دنیا چه چیزی را بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی می‌داند. خوب، بر اساس نظرسنجی‌هایی که در خود ایالات متحده و مثلاً در گالوپ صورت گرفته است، این بزرگترین خطر، همین ایالات متحده است. در این خصوص، هیچ کشور دیگری هرگز به پای ایالات متحده نمی‌رسد. خطر امریکا از هر تهدید دیگری جدی‌تر است. بعد از امریکا، پاکستان است که البته در سطح بسیار پایین‌تری قرار دارد.  و ایران هم که اصلاً به ندرت مطرح است.

حالا سؤال این است که چرا دولت امریکا ایران را بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی می‌داند؟ در این زمینه، می‌توانیم به ارزیابی‌های قابل‌اطمینانی که جامعه اطلاعاتی امریکا در مورد موقعیت استراتژیک جهانی انجام می‌دهد و مرتباً در اختیار کنگره می‌گذارد، مراجعه کنیم. حدود دو سال پیش بود که آن‌ها گزارشی در مورد ایران ارائه دادند. البته آن‌ها همیشه درباره ایران بحث می‌کنند و گزارش‌هایشان هم تقریباً همیشه یکسان است. آن‌ها می‌گویند که هزینه‌های نظامی ایران، حتی در مقیاس منطقه‌ای، بسیار پایین است، حتی پایین‌تر از عربستان سعودی، اسرائیل و بقیه. استراتژی ایران دفاعی است. ایران می‌خواهد که در مدت‌زمانی که لازم است سپری شود تا دیپلماسی به میدان بیاید، بتواند از حمله جلوگیری کند. نتیجه‌ای که جامعه اطلاعاتی امریکا دو سال پیش به آن رسید، این بود: ما نمی‌دانیم که آن‌ها در حال ساخت سلاح‌های هسته‌ای هستند یا نه؛ ولی حتی اگر در حال ساخت چنین سلاح‌هایی باشند، این بخشی از استراتژی دفاعی آن‌هاست.

حال، چرا امریکا و، به مقدار حتی بیشتری، اسرائیل تا این اندازه نسبت به یک سلاح بازدارنده نگران هستند؟ چه کسانی در مورد یک سلاح بازدارنده نگران می‌شوند؟ کسانی که می‌خواهند از زور استفاده کنند. کسانی که می‌خواهند در استفاده از زور آزاد باشند، به شدت نگران یک سلاح بازدارنده احتمالی خواهند بود. بنابراین، بله؛ ایران بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی است، چون ممکن است بتواند جلوی استفاده از زور را بگیرد.

[۱] Democracy Now

[۲] https://www.democracynow.org/2017/4/4/why_does_us_consider_iran_the

Print Friendly, PDF & Email