چه کسی چراغ سبز تخریب مسجدالاقصی را نشان می‌دهد؟

ابومحمد مقدسی که نوشته‌ها و سخنان او مملو از دشنام و اهانت به شیعیان است، از رهبران تأثیرگذار سلفی و صاحب ‌نفوذ در میان جریان‌های جهادی است. وی در سال ۲۰۱۰ در نامه‌ای خطاب به همه آنان که برای آزادی مسجد الاقصی به شیعیان و به قول او روافض دل بسته‌اند، روشنگری‌هایی از جنس خود نمود که دست‌کم برای پیروانش حجتی تمام است. در این نامه، او توضیح می‌دهد که چرا نمی‌توان به صداقت شیعه و ایرانیان در تمایل به آزادسازی مسجدالاقصی اعتنا کرد.

اول اینکه یک عالم سرشناس شیعه یعنی علامه سیدجعفر مرتضی عاملی کتابی به عنوان «الصحیح من سیره النبی الاعظم» نوشته و در این کتاب مدعی شده که مسجدالاقصی در آسمان است نه روی زمین. مقدسی از خواننده می‌پرسد که چگونه می‌توان گفت شیعه هم مانند اهل سنت حاضر است برای آزادی مسجدالاقصی تلاش کند در حالی که هیچ ارزشی برای آن قائل نیست؟. بعد خود، دفع دخل مقدر می‌کند که ممکن است برخی سفیهان بگویند، این نویسنده که نماینده همه شیعه نیست و شاید این قول شاذ یک نویسنده باشد. سپس در جواب مدعی می‌شود که این کتاب نوشته شده در انکار وجود مسجدالاقصی، از دست رئیس جمهور ایران یعنی احمدی نژاد جایزه برترین کتاب ایران را دریافت کرده است. سپس وی احادیثی را از این کتاب نقل می‌کند که در آنها فضیلت مسجد کوفه از بیت‌المقدس بیشتر دانسته شده و بعد این‌گونه نتیجه می‌گیرد که همین چراغ سبزی است به اسرائیل از طرف ایران و روافض تا بر نابودی مسجدالاقصی بکوشند. بعد می‌نویسد: حال کدامین احمق است که به ایران اعتماد کند؟

در ادامه برخی از احادیث شیعه را در افضیلت کربلا از دیگر مساجد حتی حرم مکی ذکر می‌کند و در تأیید اینکه شیعیان برای مکان‌های مقدس اسلامی ارزشی قائل نیستند به قول آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد استناد می‌کند که گفته در حالی که عراق در اشغال کفار است و حجاز هم به دست وهابیت افتاده، مشهد مقدس تنها قبله مسلمین است که سالانه ۸۰۰ هزار نفر از خارج و ۲۰ میلیون نفر از ایران به زیارت آن می‌آیند. مقدسی می‌گوید وقتی اینان نسبت به بیت الله الحرام و مسجدنبوی چنین نگاهی دارند، دیگر جای تعجب نیست که به مسجدالاقصی وقعی نگذارند.

چهارمین استدلال او حدیثی نبوی است که پیروان دجال را هفتاد هزار یهودی اهل اصفهان می‌داند. بعد می‌گوید روایت شگفت‌آوری را کلینی نقل کرده که وقتی مهدی ظهور کند به حکم داوود علیه السلام بین مردم حکومت می‌کند. در روایت دیگری نیز نعمانی نقل کرده که مهدی در زمان ظهورش خدا را به نام عبرانیش صدا می‌زند. پس نتیجه اینکه شیعه همان یهود است. در آخر می‌پرسد که این سیاسیون احمق فلسطینی تا به کی می‌خواهند به تهران بروند و بر قبر علمای قم دسته گل بگذارند؟ نظیر این سخنان را مفتی سعودی، ناصر العمر در مصاحبه تلوزیونی مطرح کرده و در وبسایت رسمی خود به اشتراک گذاشته است.

این جماعت به واقعیت‌های خارجی توجهی ندارند و تنها با نقل چند روایات، با قطع نظر از جایگاه و اعتبار آن روایات و میزان جریان‌ساز بودن آنها بین شیعه، چنین قضاوت‌هایی می‌کنند. وجود مطلبی که در یک دوره کتاب ۳۵ جلدی آمده علت اهتمام ایران به این کتاب معرفی شده و این امر چراغ سبز ایران به یهود نام‌گذاری می‌شود،؛ گویا اسرائیل همه این ۳۵ جلد را خوانده و از توجه به این کتاب چنین برداشت کرده که ایران اجازه تخریب بیت المقدس را صادر کرده است.  کلام یک امام جمعه را با فهم خود تفسیر کرده و شیعه را معتقد به قبله‌ای دیگر می‌خواند. با نقل دو حدیث اخیر هم حقیقت شیعه را به قول خود برملا می‌کند که شیعه روی دیگر سکهٔ یهود است. هر کسی با اندک بهره‍ای از هوش و آگاهی از سیاست‌های ایران می‌تواند موضع این کشور در قبال اسرائیل و فلسطین را دریابد و هزینه سنگینی که این موضع  بر دوش این ملت نهاده را بنگرد.

مع‌الاسف نفوذ این شخصیت‌ها بین جریان‌های مذهبی بسیار است، به‌ویژه که اصالت خود مقدسی فلسطینی است. اینکه سطح دانش و آگاهی او از دین، چه میزان است مهم نیست، مهم این است که او و هم‌فکرانش حق و باطل و سره و ناسره را برای جوانان پرشور و از خودگذشته اهل سنت که حاضر به فداکاری هستند، تعیین می‌کنند و مطاع هستند.

 

Print Friendly, PDF & Email
مرتضی آقامحمدی
مرتضی آقامحمدی
استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه دکتری مطالعات اسلامی دکتری شیعه شناسی پژوهشگر مطالعات راهبردی