بن‌لادن و دشمنی با آمریکا

السوری در کتاب دعوه المقاومه الاسلامیه العالمیه به بررسی سیر تحول فکری اسامه بن لادن نسبت به حکام سعودی و امریکا که منجر به تغییر سیاست‌های او شد نیز می‌پردازد.

به گفته او، در ابتدا اسامه بن لادن و عموم مبارزان سعودی حکومت آل سعود را مشروع می‌دانستند و ملک فهد و دیگر مسئولان سعودی را علی‌رغم فسق و فجورشان مسلمان تلقی می‌کردند و نیز احترام زیادی برای علمای رسمی هیئت کبار العلماء قائل بودند و به فتاوای آنان عمل می‌کردند. اما بعدها که جنگ کویت پیش آمد و نیروهای آمریکایی در خاک عربستان مستقر شدند و اسامه عربستان را در کنار امریکا و اهداف او دید موضعش را تغییر داد و از انتقاد نرم و اقرار به مشروعیت آن‌ها روی گرداند و مؤسسات دینی آن را متهم به نفاق کرد.

در آن ایام برخی جوانان که ربطی به بن‌لادن و القاعده نداشتند عملیاتی انجام دادند مثل انفجار در محل سکونت آمریکایی‌ها در ریاض، که این از چشم بن‌لادن دیده شد و امریکا سودان را تحت‌فشار گذاشت تا بن‌لادن را تحویل آن‌ها دهد. بن‌لادن در ۱۹۹۶ به افغانستان بازگشت در حالی که دریافته بود که راه جهاد در برابر نظام‌های مرتدی مثل نظام سعودی، در مقابله با امریکا است و اینگونه به این معادله سیاسی رسید که علماء به حکومت سعودی مشروعیت می‌دهند و حکومت سعودی هم به حضور امریکا مشروعیت بخشیده است. در اینجا دو راه در پیش رو است:

اول: مقابله با علمای سعودی که این اقدام زیانبار است، زیرا مراکز دینی فراوانی در اختیار آن‌ها است که مردم مشروعیت آن‌ها را پذیرفته‌اند و بیش از هفتاد سال است که بر روی ذهن مردم کار می‌کنند. و عملاً نمی‌توان با این تشکیلات در افتاد.

دوم: راه درست این است که به امریکا ضربه زده شود. در این صورت حکومت سعودی به دفاع از امریکا خواهد پرداخت و در این صورت دست آن‌ها رو می‌شود و اعتبار آن‌ها در بلاد حرمین از بین می‌رود. در این صورت مؤسسات دینی هم به حمایت از آل سعود خواهند پرداخت و خود را رسوا می‌کنند. اسامه بن لادن هم این راه دوم را برگزید. اسامه دید که چگونه با فروپاشی شوروی حکومت‌هایی که حول این نظام بودند نیز بر افتادند مثل آنچه در آلمان شرقی و رومانی و دیگر جاها رخ داد. او به این نتیجه رسید که اگر امریکا سقوط کند حکومت‌های عربی قائم به امریکا هم فرو می‌پاشند. بنابراین او تمام تمرکز خود را بر این گذاشت تا به امریکا ضربه بزند. این ادعا که بن‌لادن در زمان جهاد علیه روس‌ها با امریکا همکاری می‌کرد و سپس در مقابل آن ایستاد اتهامی باطل است. بلکه در آن زمان بن‌لادن و جمیع مسلمین با امریکا در تلاش برای ضربه زدن به روس‌ها هدف مشترک داشتند و وقتی این جنگ خاتمه یافت، همه متوجه شدند که دشمن جدید کسی است که نظم جهانی را در دست گرفته است و بلاد حرمین را اشغال کرده است. [۱]

[۱] -منابع این یادداشت در نزد نویسنده موجود است.

Print Friendly, PDF & Email
مرتضی آقامحمدی
مرتضی آقامحمدی
استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه دکتری مطالعات اسلامی دکتری شیعه شناسی پژوهشگر مطالعات راهبردی