آثار ابومصعب السوری

ابومصعب السوری نویسنده پرکاری است که کتاب‌ها، مقالات و یادداشت‌های متعددی از خود برجای گذاشته است. در این یادداشت صرفاً به معرفی کتاب‌های او بسنده خواهیم کرد.

۱-«الثوره الاسلامیه الجهادیه فی سوریا» در دو جلد که در ماه می ۱۹۹۱ در پیشاور منتشر شد. جلد اول کتاب «التجربه و العبره» (آلام و آمال) نام دارد که به تحلیل و بررسی تجربه جهاد در سوریه در مقابل رژیم حافظ اسد می‌پردازد و در جلد دوم «الفکر و المنهج» (ابحاث و اساسیات علی طریق جهاد ثوری مسلح) به بیان راهکارها و توصیه‌های خود مبادرت می‌ورزد. السوری در مهم‌ترین اثرش که کتاب دعوه المقاومه الاسلامیه العالیمه باشد نیز همین روش را در دو جلد کتاب پیاده کرده است.

۲- «ملاحظات حول التجربه الجهادیه فی سوریا» در پیشاور به چاپ رسیده اما تاریخ انتشار ندارد و احتمالاً مربوط به سال ۱۹۹۱ باشد.

۳-«افغانستان و الطالبان و معرکه الاسلام» در سال ۱۹۹۸ از سوی مرکز الغرباء للدراسات الاسلامیه در کابل به چاپ رسیده است. در مقابل مبارزان عربی که حکومت طالبان را اسلامی نمی‌دانستند، ابومصعب السوری معتقد است که حکومت طالبان علی‌رغم کاستی‌هایش تنها حکومت اسلامی بر روی زمین است و ازاین‌رو بر مسلمین واجب است به‌سوی این سرزمین هجرت کرده با امیرالمؤمنین ملاعمر بیعت کنند و به حمایت از این حکومت بپردازند. گفته‌شده که این کتاب جزو مواد آموزشی در اردوگاه‌های طالبان بوده است.

۴- «مسئولیه اهل الیمن تجاه مقدسات المسلمین و ثرواتهم» در سال ۱۹۹۹ از سوی مرکز الغرباء للدراسات الاسلامیه در کابل به چاپ رسیده است. این کتاب خطاب به عموم اهل یمن و نیز اعضای جریان الصحوه است.

۵- «المسلمون فی وسط آسیا ومعرکه الإسلام» در سال ۱۹۹۹ از سوی مرکز الغرباء للدراسات الاسلامیه به چاپ رسیده است.

۶- «أهل السنه فی الشام فی مواجهه النصیریه والصلیبیه والیهود» در سال ۲۰۰۰ از سوی مرکز الغرباء للدراسات الاسلامیه در کابل به چاپ رسیده است.

۷- «شهاده قاده المجاهدین والإصلاح علی علماء السلطان فی بلاد الحرمین» در سال ۲۰۰۱ از سوی مرکز الغرباء للدراسات الاسلامیه در کابل به چاپ رسیده است. السوری در این کتاب به شرح نامه‌ها و بیانیه‌های بن لادن و سعد الفقیه به شیخ بن باز، بن عثیمیمن و علمای حرمین شریفین پرداخته است.

۸- «مختصر شهادتی علی الجهاد فی الجزائر ۱۹۸۸-۱۹۹۶» در تاریخ ژوئن ۲۰۰۴ منتشرشده اما محل چاپ آن معلوم نیست. اگرچه السوری به‌شخصه در الجزایر حضور نداشت اما ارتباط گسترده با دوستان جهادی الجزایری و نیز همکاری با رسانه آن‌ها در لندن سبب شد تا او با مسئله الجزایر درگیر شود و در این کتاب به بررسی مسائل مربوط به اقدامات جهادیون در الجزایر و خطاهای آن‌ها می‌پردازد.

۹- «باکستان “مشرف”؛ المشکله والحل والفریضه المتعینه» در اکتبر ۲۰۰۴ به چاپ رسیده است. محل چاپ این کتاب مشخص نیست.

۱۰- « دعوه المقاومه الإسلامیه العالمیه» در دو جلد و در ۱۶۰۴ صفحه به چاپ رسیده است. مانند دیگر کتاب‌های او در سال ۲۰۰۴ محل چاپ این کتاب هم مشخص نیست. کتاب دعوه المقاومه را می‌توان مهم‌ترین اثر السوری و از مهم‌ترین منابع القاعده و جریان جهاد در مطالعات استراتژیک جهادی دانست. ما در یادداشتی مستقل به بررسی اجمالی این کتاب می‌پردازیم.

 

Print Friendly, PDF & Email
مرتضی آقامحمدی
مرتضی آقامحمدی
استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه دکتری مطالعات اسلامی دکتری شیعه شناسی پژوهشگر مطالعات راهبردی