جایگاه ابومصعب السوری در میان جهادیون

بیشترین اعتباری که السوری دریافت کرد به اعتبار تفکر استراتژیک او است. برخلاف بسیاری از شخصیت‌های جهادی مشهور، او هیچ‌گاه دور خودش را با حامیان و طرفداران شلوغ نکرد. درواقع اگرچه السوری معلم مدرسه خوبی بود اما او با شنونده ارتباط عاطفی برقرار نمی‌کرد. او از جهات بسیاری یک مبارز معتقد به نبرد چریکی بود.

شاید اگر رسانه‌های بین‌الملل از ۲۰۰۴ به بعد به او توجه نمی‌کردند، بخش کوچکی از جامعه جهادی نظریه‌پردازی مانند السوری را می‌دید. در نوامبر ۲۰۰۴ دولت امریکا اعلام کرد که جایزه‌ای ۵ میلیون دلاری برای کسی که اطلاعاتی درباره السوری در اختیار بگذارد که به دستگیری او منجر شود قرار داده است و بر نقش محوری  او در تروریسم بین‌الملل تاکید کرد. این مطلب نیز تأثیر زیادی در جلب‌توجه جهادیون به‌سوی السوری داشت. بعلاوه، بر اساس نظرات موجود در وب‌سایت‌های جهادی، تصویر ساخته‌شده از سوی رسانه‌های غربی از نقش ادعاشده السوری در سلاح‌های کشتارجمعی القاعده، سبب ارتقای او به چنان جایگاهی شد. با چنان شهرتی، علاقمندان جهاد در فضای آنلاین با رشد فزاینده‌ای با نوشته‌های السوری بخصوص «دعوه المقاومه الاسلامیه العالمیه» آشنا شدند.

همچنین شهرت او مرهون این واقعیت است که بسیاری او را نویسنده‌ای غیر سنتی می‌انگارند که دیدگاه‌هایش رویکردی جدید به نبرد جهادی را عرضه می‌کند. نیز او را استراتژیستی دوراندیش می‌بینند که حرکت آینده را نیز پیش‌بینی کرده است. یک وب‌سایت جهادی که مطالعه‌ای درباره حادثه یازده سپتامبر انجام داده، می‌گوید: این کشتار عظیم و شگرف (حادثه یازده سپتامبر) نشان داد مطالبی که ابومصعب سوری عمر عبدالحکیم سال‌ها پیش نوشت درست از آب درآمد، گویا زمانی که او این سخنان را می‌نوشت این حوادث را می‌دید.

همه تالارهای مجازی مهم که پاتوق جهادی‌ها هستند لینک‌های دستیابی به کتاب‌های او را  منتشر کرده‌اند. نشریات کلیدی در عرصه جهاد نیز کتاب او را تبلیغ می‌کردند و آثار و سخنرانی‌های السوری را منتشر می‌کردند. یکی دیگر از نشانه‌های افزایش علاقه‌ها به السوری این واقعیت است که کارهای گمنام و کمتر شناخته‌شده او ازجمله مقالاتش در مجله جهادی خود او که در ۲۰۰۰-۲۰۰۱ فقط در دو شماره در کابل بیرون آمد هم در وب‌سایت‌های جهادی تبلیغ و معرفی شد.  بعلاوه، در کنار آثار جدید او، کارهای پیشینی که در دهه ۱۹۸۰ نوشته بود هم به‌صورت فایل‌های پی‌دی‌اف درآمده و به‌صورت آنلاین در اختیار قرار گرفت. به نظر می‌رسد که در ۲۰۰۵ در پی انتشار خبری که ادعای دستگیری او در پاکستان را داشت و پس از آن وب تالارهای مهم جهادی به طور سنگین و گسترده کتاب «دعوه المقاومه الاسلامیه العالمیه» را تبلیغ کردند علاقه‌ها به السوری اوج گرفت. شاید مهم‌تر از همه از حیث دیده شدن، پوشش جبهه اسلامی رسانه بین‌الملل (GIMF) از السوری و آثار او باشد. این رسانه که بزرگ‌ترین تولیدکننده و توزیع‌کننده جهادی آنلاین در سال‌های اخیر است به تکرار آثار السوری بخصوص «دعوه المقاومه الاسلامیه العالمیه» را تبلیغ و تمجید کرد. این رسانه همچنین فایل‌های صوتی سخنرانی‌های السوری را با فرمت جدید در بخش «المحاضرات الثمینه» پخش و مشهور کرد.  یکی  از راه‌های بررسی اهمیت السوری درصد ارجاعات و نقل‌قول‌هایی است که در زمینه استراتژی، ایدئولوژی یا مباحث مرتبط به کتاب‌های او در تالارهای برجسته جهادی صورت گرفته است. نمونه‌های بسیاری در اینجا قابل یافت است. [۱]

[۱] -منابع این یادداشت در نزد نویسنده موجود است.

Print Friendly, PDF & Email
مرتضی آقامحمدی
مرتضی آقامحمدی
استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه دکتری مطالعات اسلامی دکتری شیعه شناسی پژوهشگر مطالعات راهبردی