مهم‌ترین رهبران الشباب

الشباب ساختار پیچیده‌ای دارد و اغلب نقش افراد در آن برای دیگران روشن و مفهوم نیست و این خود از جمله استراتژی‌های الشباب است که سبب می‌شود دشمنان و مخالفان آنها از ساختار و نقش افراد در مراتب قدرت اطلاع دقیقی نداشته باشند. از افراد متعددی به عنوان رهبران و امیران الشباب نام برده شده است که در این میان چهار تن مهمترین این رهبران هستند.

۱- حسن ظاهر آویس رهبر معنوی گروه بود. نقش اصلی او در الشباب روشن نیست. مدتی را تا قبل از ۱۹۹۷ مسئول شاخه نظامی الاتحاد الاسلامیه بود و بعد از آن به اتحادیه دادگاه‌ها پیوست و از رهبران ارشد آن شد.  او در سال ۲۰۰۶ با حمله اتیوپی کشور را ترک کرد. او بعداً یکی از رهبران پیمان آزادی‌بخش سومالی  شد که الشباب با آن مخالفت کرد. بعد از آن، اویس رهبری حزب الاسلام را بر عهده گرفت که رقیب الشباب به شمار می‌رفت، اما پس از ناکامی، این حزب در درون الشباب ادغام شد و از آن زمان اویس به الشباب پیوست. در سال ۲۰۱۳ آویس خود را تسلیم دولت کرد. در سال ۲۰۱۴ او از زندان به حصر خانگی منتقل شد.

۲- آدن هاشی فرح آیرو از زمانی که الشباب به عنوان شاخه نظامی اتحادیه دادگاه‌ها فعالیت کرد، رهبر این گروه بود. او دوره‌های نظامی را در اردوگاه‌های افغانستان گذراند و از دهه ۹۰ به الاتحاد الاسلامیه پیوست و بعد هم به عضویت اتحادیه دادگاه‌ها درآمد. پس از جدا شدن الشباب از اتحادیه دادگاه‌ها او تلاش کرد تا الشباب را به بدنه جهاد بین الملل و القاعده ملحق کند. او در۲۰۰۸ در حمله امریکایی‌ها کشته شد.

۳- احمد عبدی گودین که با نام مختار ابو زبیر نیز شناخته شده است. او از بنیانگذاران الشباب است. در سال ۲۰۱۲ امریکا ۷ میلیون دلار جایزه برای اطلاعاتی که به یافتن او کمک کند قرار داد. او از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ رهبر الشباب بود و به دست امریکایی‌ها کشته شد.

۳- احمد عمر (ابوعبیده) که از ۲۰۱۴ رهبر گروه است. او در  ۲۰۰۷ به الشباب پیوست و به خدمت آیرو در آمد. در سال ۲۰۰۸ و پس از کشته شدن آیرو، او دستیار گودین شد و نیز به عنوان معاون فرماندار منطقه جوبا فعالیت کرد.   در سال ۲۰۰۹ او به عنوان فرماندار مناطق بی و باکول[۱]  منصوب شد.

[۱]– Bay and Bakool regions

Print Friendly, PDF & Email
مرتضی آقامحمدی
مرتضی آقامحمدی
استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه دکتری مطالعات اسلامی دکتری شیعه شناسی پژوهشگر مطالعات راهبردی