خلافه داعش

عنوان:خلافه داعش

نویسنده : هیثم مناع

ناشر: موسسه سوئدی حقوق بشر اشتنبر، ژنو ۲۰۱۴

کتاب حاضر یکی از ده ها پژوهشی است که پیرامون دولت اسلامی ، ریشه ها و باورهای ان نگاشته شده است ، که دارای چهار فصل و ۱۲۰ صفحه قطع وزیری می باشد. این کتاب ابتدا گزارشی مختصر پیرامون داعش ، که برای یک سازمان غیر دولتی حقوق بشری ، نگاشته شده بود اما نویسنده با پیگیری مطالعات خود و تکمیل اطلاعات ان را درقالب یک کتاب عرضه می کند.نویسنده برای هر فصل از کتاب خود نامی فراخور مطالب مطروحه در کتاب در نظرگرفته است.

فصل اول:از توهم مهاجرت تا دریاچه های خون

دراین فصل نویسنده می کوشد علل منطقه ای و داخلی تولد داعش را توضیح دهد.برای این منظور او ابتدا برروی رفتار دو دولت عراق وسوریه در برخورد با مخالفان خود متمرکز میگردد.او برخورد خشن با مخالفان سیاسی در سوریه و نیز برخورد دولت عراق با اهل سنت بعد از سقوط صدام را یکی از علل شکل گیری داعش میداند. او بر این باور است که انتخاب راه حل نظامی و امنیتی در مواجه با مخالفان سیاسی و انسداد فضای سیاسی در سوریه به احزاب اسلامی فضای مناسب برای پیاده کردن برنامه های خود را داد. نویسنده در این فصل به برخی از ویژگی های داعش اشاره می کند .او در بخشی می گوید : این داعش بود که نظریه جاهلیت مدرن سید قطب و حکومت اسلامی قرضاوی را در جامعه جاری ساخت و پوچ بودن انرا نیز نشان داد.داعش “شعار اسلام همانا راه حل منحصر به فرد است “را که متعلق به اخوان المسلمین بود را به بوته ازمایش عینی سپرد و شعار “اسلام دین و دولت می باشد” را کاملا ازمود و در پایان نتوانست خود و نظریه بحران زده را از کمند مشکلات وارهاند. در این فصل نویسنده هنگامی که به نام ابوبکر بغدادی می رسد شش عنصر اساسی که خلیفه خود خوانده را در مسیر اش مدد رسانده است را بر می شمرد.

۱.استفاده زیاد از تجربه نظامی افسران ارتش عراق که در دوران بعد از سقوط تصفیه سازمانی شده و به حاشیه رانده شده بودند.

۲.تمرکز بر فراهم ساختن سرمایه مالی هنگفت برای پیشبرد پروژه ها زیرا بدون پول قدرتی در کار نیست و سازمان توان به ثمر رساندن ارمان های خود را ندارد.

۳.تکیه بر روی رسانه و استفاده از اینترنت به عنوان یک سلاح جنگی در میدان نبرد .

۴.همراه ساختن عشایر محلی به عنوان یکی از طبقات مهم اجتماعی در عراق و سوریه برای ساختن هم پیمانان محلی .

۵.کار نکردن با هیچ یک از سازمان های جهادی موازی و عدم به رسمیت شناختن انان به عنوان شریک در امر جهاد یک اصل است و این گروه ها یا باید بیعت کنند و یا باید به نبرد و مواجه با خلافت تن دهند.

۶.برخورد خشن با اقلیت هایی که در اماکن سکونت اهل سنت وجود دارند. این مجموعه ها ممکن است به عنوان معترضین ظاهر شوند و پروزه سازمان را با وقفه مواجه سازند.بنابراین سازمان به یک پاکسازی قومی و دینی در مناطق تحت کنترل خود مباشرت می نماید.

فصل دوم :توحش به مثابه یک صنعت

در این فصل نویسنده می کوشد تفاوت سیر شکل گیری وگشترش داعش در سوریه و عراق را نشان دهد.همچنین او توضیح می دهد که چگونه توحش و جنایت وخشونت به عنوان یک فضیلت و در قالب جهاد از سوی مراکز رسانه ای داعش تبلیغ می گردد .

فصل سوم : کوری و چشم بستن بر حقیقت

در بخش از کتاب نویسنده اصول نوزده گانه بغدادی را توضیح میدهد . این اصول از طرف خلیفه به عنوان مبانی اعتقادی و عملی دستگاه خلافت ارایه شده است. به طور طبیعی او به مهمترین این اصول می پردازد.بغدادی شیعیان را طایفه مشرک و کافر دانسته است .از نظر او باید کلیه مظاهر شرک از قبیل قبور و بارگاهها تخریب شود. بغدادی همچنین هرگونه معارضه غیر مسلحانه حتی در دیگر کشور های اسلامی را خطر بزرگ و کفر و الحاد میداند. بغدادی تمام مرام های سیاسی موجود را کفر علنی میداند و از نظر او هیچ تفاوتی بین لیبرالیسم ، مارکسیسم، سکولاریسم و بعث وجود ندارد.

فصل چهارم :شبکه های پشتیبانی و حمایت مالی- لجستیکی

در این فصل نویسنده می خواهد نشان دهد که حمایت مالی که داعش از ان بهرمند است نتیجه حرکت مالی غیر رسمی در بسیاری کشورهای اسلامی خصوصا حاشیه خلیج فارس و ترکیه می باشد.او همچنین در این بخش به غیر از نشان دادن راههای غیر رسمی حمایت مالی سعی میکند مفهوم غنیمت را در اندیشه داعش نشان دهد. به این مناست او خشونت و سنگ دلی داعش در برخورد با مخالفان را نشان میدهد و بر این باور است که بسیاری از این خشونت ها به دلیل سیطره بر اموال و نیز زنان مخالفان خصوصا اقلیت های دینی می باشد.

Print Friendly, PDF & Email
محمدجواد خلیلی
محمدجواد خلیلی
دانش آموخته حوزه علمیه قم دانشجوی دکتری علوم سیاسی پژوهشگر اندیشه سیاسی اسلامی و جهان عرب