مایکل ریچارد پمپئو[۱] سیاستمدار، مشاور حقوقی و افسر سابق ارتش امریکا است. او از سال ۲۰۱۸ به عنوان هفتادمین وزیر امور خارجه امریکا، مشغول به کار بوده است. پیش از آن، پمپئو از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، رئیس سازمان سیا بود و همچنین از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷، نماینده حوزه انتخابی چهارم شهر کانزاس در مجلس نمایندگان کنگره بود. او عضو «جنبش تی‌پارتی»[۲] در درون حزب جمهوری‌خواه است. او در گذشته، عضو «هیئت ایتالیا و امریکا در کنگره»[۳] بود. در ۲۰۱۸، پمپئو موفق شد به عنوان وزیر امور خارجه امریکا با نتیجه ۵۷ به ۴۰، از مجلس سنای کنگره رأی اعتماد بگیرد.

پمپئو در ۳۰ دسامبر ۱۹۶۳ در شهر اورانج[۴] در ایالت کالیفرنیا متولد شد. او فرزند واین[۵] و دوروسی[۶] پمپئو است. پدر او اصالت ایتالیایی داشت. اجدادی پدری او اهل کارامانیکو ترم[۷] در اَبروتسو[۸] در جنوب ایتالیا بودند.

در سال ۱۹۸۶، او در رشته «مدیریت مهندسی»، با کسب رتبه نخست در کلاس خود، از «آکادمی نظامی ایالات متحده در وست پوینت»[۹] فارغ‌التحصیل شد. از ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱، پمپئو در گردان دومِ سواره‌نظام هفتم در لشکر چهارم پیاده ارتش آمریکا، به عنوان افسر رسته زرهی، مشغول به خدمت بود و به درجه سروانی نائل شد.

او  در سال ۱۹۹۴، موفق به اخذ مدرک جِی‌دی[۱۰] (دکترای حرفه‌ای و نخستین درجه تخصصی عالی در رشته حقوق در امریکا) در رشته حقوق از دانشکده حقوق هاروارد شد. او پس از فارغ‌التحصیلی، به عنوان حقوقدان در یک شرکت حقوقی در واشنگتن مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۹۸، او به همراه سه تن از دوستان قدیمی خود در آکادمی نظامی وست پوینت، مبادرت به خرید و ادغام چهار شرکت ساخت قطعات هواپیما کردند. پمپئو تا سال ۲۰۰۶ در این شرکت مشغول به کار بود. او در سال ۲۰۰۶ سهام خود را فروخت و به عنوان رئیس یک شرکت بین‌‌المللی تجهیزات میادین نفتی، آغاز به کار کرد.

از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷، پمپئو برای سه دوره متوالی، نماینده حوزه انتخابیه چهارم کانزاس در مجلس نماینگان کنگره بود. او در سال ۲۰۱۰، در اولین دور مبارزات انتخاباتی‌اش، توئیتی جنجال‌برانگیز ارسال کرد. در آن توئیت که بعداً حذف شد، او رقیب هندی-امریکایی خود را با عبارت توهین‌آمیزی مورد اشاره قرار داد[۱۱] و اوباما را که در آن زمان رئیس‌جمهور بود، «یک مسلمان کمونیست خبیث» نامید.

در سال ۲۰۱۶، دونالد ترامپ او را نامزد ریاست سازمان سیا کرد و او در ژانویه ۲۰۱۷ با کسب رأی ۹۶ به ۳۲، از مجلس سنا رأی اعتماد گرفت. او در ژوئن ۲۰۱۷، مایکل دندریا[۱۲] را به ریاست مرکز مأموریت ایران در سازمان سیا انتخاب کرد. مایکل دندریا که ترور اسامه‌‌بن‌لادن و عماد مغنیه را در پرونده خود دارد، همان کسی است که به «آیت‌ا… مایک» و «شوالیه سیاه» مشهور است.

در سپتامبر ۲۰۱۷، پمپئو خواستار مجوز برای انجام حملات پهپادی پنهان در افغانستان توسط سیا و بدون دخالت پنتاگون شد.

یکی از برنامه‌های او در سیا، استخدام روحانیون مسیحی برای مقابله با افزایش آمار طلاق در میان کارکنان سازمان بود.

در ماه می ۲۰۱۸، او در سخنرانی خود در «بنیاد میراث»،[۱۳] که یک بنیاد تأثیرگذار محافظه‌کار در امریکاست، اینگونه گفت: «ابتدا به عنوان یک شهروند خصوصی، و سپس به عنوان یک عضو کنگره، و حتی امروز، آنچه به نوع نگاه من به مسائل جهان و به سیاست عمومی شکل داده، بنیاد میراث بوده است.»

پمپئو طرفدار برنامه‌های آژانس امنیت ملی آمریکا[۱۴] برای جمع‌آوری اطلاعات خصوصی شهروندان است و آن را یک کار خوب و مهم می‌داند و معتقداست که در این زمینه باید یک پایگاه جامع و قابل‌جستجو ایجاد شود و اینکه موانع حقوقی و اداری چنین کاری باید برطرف گردد.

در سال ۲۰۱۳، او گفت که آن دسته از رهبران مسلمان که اقدامات تروریستی را که به نام اسلام انجام می‌شود محکوم نمی‌کنند، «شریک‌جرم بالقوه» هستند. در سال ۲۰۱۶، گروه «اقدام برای امریکا»[۱۵] که گروهی ضدمسلمان و حامی ترامپ است، به پاس اظهارات پمپئو درباره اسلام، نشان «عقاب امنیت ملی»[۱۶] را به او اعطا کرد. او در زمان نمایندگی خود در کنگره، یکی از کسانی بود که خواستار اضافه‌شدن اخوان‌المسلمین به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی شدند.

پمپئو با تعطیلی زندان گوانتانامو مخالف است. او پس از دیداری که در سال ۲۰۱۳ از آن زندان داشت، درباره زندانیانی که اعتصاب غذا کرده بودند، گفت: «به نظرم رسید که خیلی از آن‌ها چاق شده بودند.» او نسبت به تصمیم دولت اوباما برای تعطیلی زندان‌های مخفی آمریکا و لزوم پایبندی بازجویان به قوانین ضدشکنجه، انتقادهایی داشت.

پمپئو درباره قرارداد برجام با ایران، اینگونه گفت: «امیدوارم در آینده بتوانیم این قرارداد را که با بزرگترین حامی دولتی تروریسم بسته شده است، به عقب برگردانیم.» او در سال ۲۰۱۴ نیز گفت: «گزینه بهتر از مذاکره با ایران این است که با چیزی کمتر از دو هزار پرواز، ظرفیت هسته‌ای ایران را نابود کنیم. این برای نیروهای ائتلاف، کاری ناشدنی نیست.»

پمپئو اوباما را متهم کرد که روسیه را به سوریه دعوت کرده است.

او در سال ۲۰۱۷، ویکی‌لیکس را «یک سرویس امنیتی متخاصمِ غیردولتی» توصیف کرد و بنیانگذار آن، جولیان آسانژ،[۱۷] را «یک فرد خودشیفته، دغلباز و ترسو» نامید. در فوریه ۲۰۱۶، او درباره ادوارد اسنودن،[۱۸] کارمند سابق سازمان سیا که در سال ۲۰۱۳ انبوهی از اسناد مربوط به نظارت دولتی بر اطلاعات خصوصی شهروندان را افشا کرد، گفت: «او باید از روسیه بازگردانده شود و محاکمه شود؛ و من فکر می‌کنم که نتیجه مناسب، این خواهد بود که او به اعدام محکوم شود.»

در سال ۲۰۱۳، پومپئو درباره مسئله تغییر آب‌و‌هوا گفت: «دانشمندان درباره مسئله تغییر آب‌و‌هوا نظرات مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها فکر می‌کنند که ما داریم گرم می‌شویم. بعضی دیگر فکر می‌کنند که  داریم سرد می‌شویم. بعضی دیگر هم فکر می‌کنند که در طی شانزده سال گذشته، آب‌و‌هوا تقریباً ثبات داشته است.» او در جای دیگر گفت: «سیاست فدرال باید به خانواده‌های امریکایی اهمیت بدهد، نه اینکه یک دستورالعمل محیط‌زیستی “افراطی” را بپرستد.» او برنامه‌های زیست‌محیطی و آب‌و‌هوایی دولت اوباما را «مضر» و «افراطی» می‌دانست. او با محدودسازی انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط امریکا مخالف است و خواستار حذف تخفیف‌های مالیاتیِ تولید برق با نیروی بادی است.

پمپئو اظهار کرده است که حیات از زمان انعقاد نطفه آغاز می‌شود و معتقد است که سقط جنین تنها در صورتی مجاز است که برای نجات جان مادر ضروری باشد. او در سال ۲۰۱۱، به قانونی که علیه پوشش بیمه‌ایِ هزینه‌های مربوط به سقط جنین بود، رأی موافق داد.

او با ازدواج همجنس‌گرایان مخالف است و در زمان نمایندگی خود در کنگره، لوایحی تنظیم کرد که به ایالت‌ها اجازه می‌داد که از ازدواج همجنس‌گرایان جلوگیری کنند.

او عضو «انجمن ملی اسلحه امریکا»[۱۹] است. ناظران و قانوگذاران، این انجمن را که در سال ۱۸۷۱ تأسیس شد، یکی از سه گروه لابی‌گر مهم در واشنگتن می‌دانند. این انجمن از حق حمل اسلحه در آمریکا حمایت می‌کند.

پمپئو با لزوم الصاق برچسب بر روی محصولات غذاییِ اصلاح‌ژنتیکی‌شده مخالف است. او در سال ۲۰۱۵، به منظور جلوگیری از تصویب چنین قانونی، لایحه‌ای ارائه داد. او گفت که مطلقاً هیچ شاهدی مبنی بر اینکه محصولات غذایی تولیدشده به وسیله بیوتکنولوژی برای سلامت و امنیت ما خطر دارند، وجود ندارد؛ و اینکه ما نباید صرفاً بر اساس خواسته‌های یک عده فعال اجتماعی، قیمت محصولات را برای مصرف‌کنندگان بالا ببریم. لایحه مورد نظر او در جولای ۲۰۱۵ با رأی ۲۷۰ به ۱۷۰ به تصویب رسید. منتقدان او می‌گویند که او منافع بنگاه‌های قدرتمند کشاورزی را بر حقوق مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهد.

پمپئو، همسر (سوزان)[۲۰] و یک پسر (نیکولاس)[۲۱] دارد. آن‌ها به کلیسای ایونجلیکال پرزبیتری[۲۲] وابسته‌اند. او می‌گوید که در سال‌های اولیه تحصیلش در آکادمی نظامی وست پوینت، توسط دو تن از همکلاسی‌هایش به عیسی‌مسیح روی آورده است. پمپئو تا قبل از سال ۲۰۱۰ که به کنگره راه پیدا کرد، در کلیسای خود رسماً شمّاس بود و در کلاس‌های دینیِ روز یکشنبه برای کودکان تدریس میکرد. در سال ۲۰۱۴، او به گروهی از حاضران در کلیسا گفت: «بدانید که عیسی‌مسیح به عنوان منجی ما، حقیقتاً تنها راه‌حل برای جهان ما است.» او در سال ۲۰۱۵، در یک گردهمایی در یک کلیسا گفت که سیاست، «یک تلاش بی‌پایان» است تا آنگاه که واقعه «عروج»[۲۳] اتفاق بیافتد.

 

منابع:

منابع و مآخذ در نزد نگارنده محفوظ است.

[۱] Michael Richard Pompeo

[۲] Tea Party movement

[۳] Italian American Congressional Delegation

[۴] Orange

[۵] Wayne Pompeo

[۶] Dorothy Pompeo (Dorothy Mercer)

[۷] Caramanico Terme

[۸] Abruzzo

[۹] United States Military Academy at West Point

[۱۰] Juris Doctor

[۱۱] Turban topper

[۱۲] Michael D’Andrea

[۱۳] Heritage Foundation

[۱۴] National Security Agency

[۱۵] ACT for America

[۱۶] National Security Eagle Award

[۱۷] Julian Assange

[۱۸] Edward Joseph Snowden

[۱۹] National Rifle Association of America (NRA)

[۲۰] Susan Pompeo

[۲۱] Nicholas Pompeo

[۲۲] Evangelical Presbyterian Church

[۲۳] ربوده‌شدن مؤمنان مسیحی به آسمان در هنگام ظهور اولیه عیسی‌مسیح در آخرالزمان.

Print Friendly, PDF & Email