تیراندازی در کلیسای ساترلند اسپرینگز در تگزاس

فاجعه در کلیسا

تیراندازی در کلیسایی در شهری کوچک در ایالت تگزاس آمریکا فجیع‌ترین حادثه تیراندازی در کلیسا در کل تاریخ آمریکا و یکی از مرگبارترین حوادث تاریخ آمریکا به حساب می‌آید. حادثه در پنجم نوامبر سال ۲۰۱۷  در روز یکشنبه در حدود ساعت یازده و بیست دقیقه  قبل‌از‌ظهر در شهر ساترلند اسپرینگز که از شهرهای بسیار کوچک و روستایی در ایالت تگزاس است، اتفاق افتاد. این حادثه درست ۳۵ روز پس از فاجعه تیراندازی مرگبار استفان پداک[۱]  ۶۴‌ساله در لاس‌وگاس روی داد، فاجعه‌ای که ۵۸ نفر کشته و ۵۰۰ نفر زخمی بر جا گذاشته بود و مرگبارترین حادثه تیراندازی به جمعیت در تاریخ جدید آمریکا قلمداد می‌شود..

در هنگام تیراندازی، شبان کلیسا و همسرش خارج از شهر بودند و آسیب ندیدند، ولی دختر چهارده‌ساله آن‌ها در کلیسا بود و کشته شد. جمعیت این شهر کوچک کمتر از ۷۰۰ نفر است؛ بنابراین آمار کشته‌ها و زخمی‌ها نسبتاً بسیار زیاد است. با کشته‌شدن ۲۶ نفر و زخمی شدن ۲۰  نفر، حدوداً هفت درصد از جمعیت این شهر کوچک و روستایی در این حادثه کشته و زخمی شده‌اند که این رقم بسیار بالایی به حساب می‌آید. کشته‌شدگان در حادثه عبارتند از هشت نفر مذکر و هفده نفر مؤنث در رده سنی یک تا ۷۷‌ سال و همچنین جنین هشت‌ماهه‌ای که یکی از زنان جان‌باخته با خود حمل می‌کرد.. در میان کشته‌شدگان چند کودک وجود دارد.

در روز حادثه، مهاجم خودروی خود را در نزدیکی کلیسا پارک کرد و بعد از خروج از خودرو و در حالیکه جلیقه ضدگلوله سیاه‌رنگی به تن داشت، شروع به تیراندازی کرد. او درب ورودی کلیسا را به رگبار گرفت و سپس وارد کلیسا شد و به تیراندازی ادامه داد. اسلحه او از نوع تهاجمیِ نیمه‌خودکار، مدل روگر اِی‌آر-۵۵۶[۲] بود. او پانزده بار خشاب عوض کرد و بالغ بر ۴۵۰ گلوله شلیک کرد.

اسلحه تهاجمی نیمه‌خودکار مهاجم

بالاخره چند تن از افراد حاضر در کلیسا توانستند با او درگیر شوند و اسلحه را از او بگیرند. سپس او پا به فرار گذاشت. یک فرد مسلح از اعضای کلیسا به سمت او شلیک کرد که بعداً مشخص شد سه گلوله به او اصابت کرده است. او با خودروی خود از محل دور شد. ولی فردی با سرعت ۱۴۰ کیلومتر به تعقیب او پرداخت و نهایتاً خودروی مهاجم در یک گودال افتاد و متوقف شد. وقتی به خودروی او رسیدند با جنازه او مواجه شدند. بعداً مشخص شد که او با یکی از دو اسلحه دیگری که در خودرو داشته، گلوله‌ای به سر خود شلیک کرده است.

مهاجم سفیدپوست جوان

فرد مهاجم در این فاجعه که از لحاظ روانی کاملاً نامتعادل ارزیابی می‌شود، جوان سفیدپوست ۲۶‌ساله‌ای به نام دِوین پاتریک کِلی[۳] است. او در سن ۲۱‌سالگی در نیروی هوایی آمریکا خدمت می‌کرد. بر اساس گزارش‌های موجود، او در مواردی افسران ارشد را به مرگ تهدید کرده بود. او در سال ۲۰۱۲ از آسایشگاه روانی خود در نیومکزیکو فرار کرد و سپس دوباره بازداشت شد.او قبل از فرار، به سایر بیماران گفته بود که از طریق اینترنت یک اسلحه سفارش داده است. او حتی بی هیچ‌گونه ترسی عکس این اسلحه جدید خود را در فیسبوک منتشر کرد و به داشتن آن افتخار کرد.

دِوین پاتریک کِلی

در همان سال ۲۰۱۲، او به جرم کتک‌زدن همسر اول خود و پسر یازده‌ماهه آن زن، در دادگاه نظامی محکوم شد و پس از خلع کامل درجه، از نیروی هوایی آمریکا اخراج گشت. ضربه‌ای که او به سر ناپسری یازده‌ماهه خود زد باعث ششکسته‌شدن جمجمه او شد. او به همین سبب، ۱۲ ماه در زندان نظامی حبس شد. طبق قانون آمریکا، هر کس یک سال یا بیشتر در زندان به سر ببرد دیگر اجازه خرید اسلحه نخواهد داشت؛ به همین دلیل، او باید برای همیشه از حق خرید اسلحه محروم می‌شد، ولی به علت اهمال‌کاری مسئولان نیروی هوایی آمریکا و عدم گزارش پرونده دوین کلی به اف‌بی‌آی، او بعدها توانست چهار اسلحه و مقداری مهمات بخرد، از جمله همان اسلحه‌ نیمه‌خودکای که در کشتار کلیسای ساترلند اسپرینگز از آن استفاده کرد. نیروی هوایی آمریکا به اهمال‌کاری خود در این زمینه اعتراف کرده است.

دوین کلی در سال ۲۰۱۳ به اتهام حمله به یک زن به انگیزه جنسی و تجاوز به عنف، مورد بازجویی قرار گرفت. قبلاً نیز درباره بدرفتاری او با زنان، گزارش‌هایی به پلیس داده شده بود. او متهم است که به دختران نوجوان علاقه داشته و همچنین متهم است که درسال ۲۰۰۸ و در سن هجده‌‌سالگی با یک دختر سیزده‌ساله قرارهای عاشقانه داشته است. آن دختر سیزده‌ساله که اکنون ۲۲ سال دارد، می‌گوید که دوین کلی تا سال‌ها بعد، به صورت تلفنی و در فضای مجازی او را آزار می‌داده است.

در پرونده‌ای دیگر، دوین کلی به حیوان‌آزاری متهم شد و از او شکایت شد. او را در حالی که با مشت به سر سگی ضربه می‌زد دیده بودند. یکی از همکاران سابق دوین کلی در نیروی هوایی، می‌گوید که او می‌گفته است که برخی از حیوانات را صرفاً به قصد کشتن می‌خرد. یکی دیگر از همکاران سابق او می‌گوید که او از سگ به عنوان سیبل برای تیراندازی استفاده می‎کرده است.

یکی همکار سابق دیگر دوین کلی می‌گوید که او درباره تصمیمش به کشتن دیگران مزاح می‌کرده است و یک بار هم تهدید به خودکشی کرده است. بررسی رفتارهای کلی نشان می‌دهد که او یک «قلدر یکه‌بزن» بوده که می‌باید در آسایشگاه روانی بستری یا در زندان حبس می‌شده است. برخی می‌گویند که اگر رفتارهای غیرطبیعی دوین کلی در یک مسلمان یا فرد رنگ‌پوست مشاهده می‌شد، پلیس بدون درنگ به درب خانه او مراجعه می‌کرد و با او به شدت برخورد می‌شد و او قطعاً مدت زمان بسیار بیشتری را در زندان به سر می‌برد. ولی دوین کلی از قانون نانوشته برتری و مصونیت سفیدپوستان بهره‌مند بوده و از مجازات گریخته است.

دوین کلی با خانواده همسر دوم خود و به خصوص با مادرزن خود مشکل داشت. کارآگاهان می‌گویند که حمله کلی به کلیسا پس از مشاجره او با خانواده همسرش اتفاق افتاده است و احتمال دارد که او در اصل به منظور کشتن افراد خانواده همسرش به کلیسا حمل کرده باشد.

اف‌بی‌آی هنوز نتوانسته است که موبایل دوین کلی را رمزگشایی کند. مسأله همکاری شرکت‌های تولیدکننده گوشی همراه به منظور رمزگشایی از گوشی افراد هنوز حل نشده است و شرکت‌های تولیدکننده که نگران حریم خصوصی مشتریان خود هستند، در برابر این درخواست پلیس مقاومت می‌کنند.

مایکل کلی،[۴] پدر دوین کلی، می‌گوید: «خانواده‌ من در این ماجرا آسیب روحی دیده‌ است و ما بسیار اندوهگین هستیم. خانواده ما اندوهگین است. من نمی‌خواهم که زندگی ما و زندگی نوه‌هایم به علت آنچه در رسانه‌ها انعکاس داده می‌شود نابود شود.»

کلیسای مجروح

کلیسایی که فاجعه در آن روی داد، یعنی «اولین کلیسای باپتیست ساترلند اسپرینگز»[۵]، یکی از مجموعه کلیساهای «کنوانسیون باپتیست‌های جنوب»[۶] است. این کنوانسیون حدود پانرده میلیون پیرو دارد و بزرگترین شاخه مسیحیتِ باپتیست در کل دنیا و همچنین بزرگترین کلیسای پروتستان در آمریکا و به علاوه، دومین شاخه بزرگ مسیحیت- بعد از کاتولیک‌ها-  در آمریکا محسوب می‌شود.

اولین کلیسای باپتیست ساترلند اسپرینگز

سابقه باپتیست‌های جنوب به دوران جنگ‌های میان ایالت‌های جنوبی و شمالی بازمی‌گردد. در سال ۱۸۴۵، باپتیست‌های ایالت‌های جنوبی به علت اختلاف درباره مسأله برده‌داری، از باپتیست‌های ایالت‌های شمالی جدا شدند و کنوانسیون باپتیست‌های جنوب را بنیانگذاری کردند. کلیساهای این کنوانسیون عموماً در منطقه جغرافیایی پهناوری معروف به «کمربند کتاب‌مقدس»[۷] واقع شده‌اند. این‌ها از جمله مذهبی‌ترین کلیساها در آمریکا به شمار می‌روند و غالباً محافظه‌کار، تبشیری و بنیادگرا هستند. در بیانیه مشترک کنوانسیون باپتیست‌های جنوب، سقط جنین و بسیاری از روش‌های پیشگیری از بارداری غیراخلاقی قلمداد می‌شود، هر نوع عمل جنسیِ خارج از چارچوب ازدواجِ دو غیرهمجنس و همچنین چندهمسری ممنوع است و زنان حق شبان‌شدن ندارند.

اولین کلیسای باپتیستِ ساترلند اسپرینگز فعالیت خود را در سال ۱۹۲۵ یا ۱۹۲۶ آغاز کرد. این کلیسا در وبسایت رسمی خود، برای اهدای کمک‌های نقدی به خانواده‌های قربانیان و آسیب‌دیدگان از این فاجعه، یک لینک معرفی کرده است.

شبان کلیسا

شبان این کلیسا آقای فرانک پومروی[۸] به رهبران کنوانسیون باپتیست‌های جنوب گفت که ادامه استفاده از اولین کلیسای باپتیستِ ساترلند اسپرینگز به عنوان مکانی برای عبادت، به دلیل اینکه یادآور این حادثه بسیار تلخ و بسیار دردناک خواهد بود، دیگر مقدور نیست، چراکه بسیاری از مردم دیگر نمی‌خواهند وارد آن کلیسا شوند. او اضافه کرد که تصمیم دارد ساختمان آن کلیسا را تخریب کند و آن مکان را به یک بوستان نیایش تبدیل کند تا یادبودی برای کشته‌شدگان حادثه باشد. او قصد دارد در زمین دیگری که به همان کلیسا متعلق است، کلیسای جدیدی بسازد.

شبان فرانک پومروی

واکنش شبانان محلی

شبانان محلی تلاش کردند که به اعضای کلیساهای خود آرامش بدهند و آنان را تشویق کنند که همچنان بدون ترس در کلیساهای خود حاضر شوند. یکی از شبانان با اشاره به اینکه این سومین تیراندازی به اعضای کلیسا در دو سال گذشته در آمریکا است، میزان اظهار همدردی و همبستگی رسانه‌های اجتماعی را کافی ندانست و اضافه کرد: «ما اکنون باید از مرحله دعا و نیایش فراتر برویم و برای جلوگیری از فجایع مشابه، به اقداماتی دست بزنیم.» او در ادامه گفت که باید درباره خشونت مسلحانه و مخصوصاً استفاده از سلاح‌های خودکار بیشتر صحبت بشود. البته او از منع کامل حمل اسلحه حمایت نکرد و تأکید کرد که مردم همچنان خواهان این هستند که در مناطقی بتوانند آزادانه با خود اسلحه داشته باشند.

در نظری که از سوی یک شهروند در زیر این مصاحبه درج شده بود، چنین اظهار شده بود: «عیسی مسیح ما را ترغیب می‌کند که خود را به شمشیر مسلح کنیم. این اصلاً هنر نیست که ما برای کسانی که می‌خواهند ما را بکشند به اهدافی آسان تبدیل شویم.»

واکنش سایر کلیساهای آمریکا

یکی از وبسایت‌های آمریکایی، توئیت‌های رهبران مسیحی آمریکا را به نمایش گذاشته است. در این توئیت‌ها مضامین زیر قابل مشاهده است:

 1. دعا برای آسیب‌دیدگان و آرزوی بهشت برای آنان.
 2. ابراز همدردی و همبستگی و دعا برای عدم تکرار اینگونه فجایع.
 3. گله و ابراز خشم از عادی‌شدن تیراندازی به جمعیت در آمریکا.
 4. مطالبه اقدام برای جلوگیری از تکرار اینگونه فجایع در آمریکا.
 5. ابراز امیدواری به اینکه شرارت هرگز بر کلیسا غلبه نخواهد یافت.
 6. گله از اینکه چون فرد مهاجم خارجی نبوده است، دولت آمریکا هرگز به منظور اصلاح وضع موجود هیچگونه اقدام سریعی انجام نخواهد داد و اینکه چون این اقدام تروریستی، اقدامی داخلی بوده است و از سوی رنگین‌پوستان یا مسلمانان انجام نشده است، آمریکا در اینباره هیچ نخواهد گفت و هیچ اقدامی نخواهد کرد.

به علاوه، در یک سخنرانی که با موضوع تیراندازی به کلیسا در ساترلند اسپرینگز، در سایت سخنرانی‌های کلیساهای محافظه‌کار[۹] بارگذاری شده است، شبان کلیسا قسمت عمده سخنرانی خود را به توجیه مسأله شرور در عالم اختصاص داد و اینکه چرا خداوند اجازه وقوع چنین فجایعی را می‌دهد.

به هر حال، کلیساهای تگزاس و نیز سرتاسر آمریکا پس از این حادثه، اقدامات تأمینی خود را افزایش دادند و برخی اظهار کردند که متأسفانه کلیساها آسانترین اهداف برای مهاجمان هستند. یکی از شبانان کاتولیک معتقد است که باید بین مسأله بازبودن درب‌های کلیسا به روی همه و مسأله امنیت اعضای کلیسا توازن برقرار شود. یکی دیگر از شبانان از ضرورت تخصیص بودجه برای استخدام محافظ مسلح برای کلیسای خود سخن می‌گوید. شبانی دیگر می‌گوید که احتمالاً از اعضای کلیسای خود خواهد خواست که درهنگام شرکت در مراسم کلیسا، با خود اسلحه حمل کنند.

شبانی دیگر در کلیسایی در مریلند معتقد است که بهترین راه برای ممانعت از یک فرد شرورِ مسلح این است که افراد صالح نیز مسلح باشند. او می‌گوید: «حتی اگر مجوز حمل سلاح هم نداشته باشم، بهتر است با خود سلاح حمل کنم چون ترجیح می‌دهم دوازده نفر مرا قضاوت کنند و نه اینکه شش نفر جسد بی‌جان مرا حمل نمایند. ترجیح می‌دهم خلاف قانون عمل کنم تا بتوانم از کشتار فرزندانم جلوگیری کنم، نه اینکه قانونی عمل کنم و کشته شوم.» لازم به ذکر است که بر اساس قانونی در مریلند، حمل اسلحه در فاصله یکصد یاردی کلیساها ممنوع است. این شبان به دنبال راه‌حلی برای قانونی‌کردن حمل اسلحه در کلیسای خود است و می‌گوید: «اگر ترتیبی بدهیم که بر اساس قانون، کلیسای ما یک سکونتگاه خصوصی به شمار بیاید، خواهیم توانست در زمان حضور در کلیسا با خود اسلحه داشته باشیم.»

مجهزکردن درها و پنجره‌های کلیسا به سیستم‌های ایمنی و بستن درهای ورودی در هنگام اجرای مراسم، از دیگر مواردی است که برخی از شبانان درباره آن سخن گفتند. یک شبان ارشد نیز با اشاره به فضای امنیتی کلیساها در روزهای یکشنبه، حسرت روزگار گذشته را ‌خورد و گفت: «در نسل پدرم، یعنی در حدود دو نسل پیش از این، اوضاع اینگونه نبود و مردم به این چیزها فکر نمی‌کردند. مردم درب ورودی کلیساها را باز می‌گذاشتند. ولی زمانه تغییر کرده است و کلیساها نیز باید خود را با شرایط جدید وفق بدهند. ما دوست داریم که درهای کلیسایمان به روی همه باز باشد، ولی بعضی وقت‌ها مجبوریم آن‌ها را قفل کنیم. تعدادی از داوطلب‌ها مسئولیت حفاظت از کلیسا و پارکینگ را بر عهده دارند و مراقب چیزهای مشکوک هستند. ما در کنار هر درب باز یک مأمور داوطلب گذاشته‌ایم. البته نیروهای داوطلب ما نیاز به آموزش دارند و پلیس می‌تواند این نوع آموزش‌ها را برای نیروهای ما فراهم کند. دوربین‌های مداربسته ما هم ۲۴‌ساعته فعال هستند. البته ما خواهان ایجاد فضای پلیسی نیستیم، ولی باید طوری عمل کنیم که مردم بتوانند با خیال راحت به عبادت بپردازند.»

شبانی دیگر چنین می‌گوید: «خیلی ناامیدکننده است وقتی که می‌دانید واقعاً هیچ جا از خطر چنین وحشی‌گری‌هایی در امان نیست. چه فاجعه‌ای از این بالاتر که جایگاه عبادت خدا به محل خشونت تبدیل شود. امروزه در جامعه ما خشونت بسیار رواج پیدا کرده است و ما باید در سطح کلان جامعه به برخورد با این مسأله بپردازیم؛ و این، کار سختی خواهد بود.

یکی دیگر از شبانان معتقد است که باید محدودیت‌های جدیدی برای امکان خرید اسلحه ایجاد شود. همچنین با توجه به سابقه دوین پاتریک کلی، باید به شهروندان آموزش داده شود که نسبت به سابقه افراد حساسیت داشته باشند و چگونگی برخورد صحیح  با افراد مشکل‌دار به آن‌ها تعلیم داده شود و از آنان خواسته شود که موارد مشکوک را گزارش بدهند.

شبانی دیگر اعتقاد دارد که فاجعه در این شهر کوچک نشان داد که چنین حوادثی فقط در شهرهای بزرگ اتفاق نخواهد افتاد، بلکه حتی در این شهر کوچک نیز که یادآور آمریکای قدیم است خطر وجود دارد. او می‌گوید که در آمریکای قدیم، مردم از چنان احساس امنیتی برخوردار بودند که شب‌ها درب‌های خانه‌های خود را قفل نمی‌کردند.

شبان «اولین کلیسای باپتیست دالاس»[۱۰] نیز می‌گوید: «ما در کلیسای خود برای مقابله با چنین فجایعی، طرح‌های امنیتی اجرا کرده‌ایم. ما کوله‌پشتی به کلیسا راه نمی‌دهیم و مأمور مسلح در ساختمان داریم.» البته کلیساهای کوچک توان مالی برای انجام چنین اقداماتی ندارند و پلیس باید به آن‌ها کمک کند.

واکنش یک وبسایت آمریکایی

 این وبسایت چنین می‌نویسد: «واقعا در آمریکا چه خبر است؟ جامعه ما غرق در شرارت شده است. حتی سرگرمی‌های عمومی ما هم مشمول این اوضاع وخیم است. در فیلمی که در سال ۲۰۱۵ پخش شد، یک صحنه کشتار جمعی به نمایش گذاشته شد که در آن، قهرمان فیلم بیشتر اعضای یک کلیسا در یک منطقه روستایی را به قتل رساند؛ و جالب این است که این فیلم از نوع کمدی بود! هالیوود برای افراد شرور الهام‌بخش است. ای‌بی‌سی نیوز[۱۱] در یک برنامه مستند اثبات کرد که تعداد نُه فیلم و برنامه تلیویزیونی در آمریکا برای چند جنایت واقعی الهام‌بخش بوده‌اند.

شکست شرارت در روزگار ظهور

نگارنده در جستجوی اینترنتی خود با یک وبسایت مسیحی آمریکایی برخورد کرد که با یادآوری فرمان عیسی مسیح درباره اینکه مؤمنان باید حتی دشمنان خود را نیز دوست داشته باشند، آنان را به صبر و شکیبایی در برابر دنیایی که دوستشان ندارد دعوت می‌کند و شخصِ عیسی مسیح را در این زمینه به عنوان سرمشق معرفی می‌کند و اظهار امیدواری می‌کند که سرانجام با ظهور عیسی مسیح، شرارت متحمل شکستی نهایی بشود.

واکنش ترامپ

ترامپ که در روز حادثه در ژاپن به سر می‌بُرد، با قربانیان ابراز همدردی کرد و تلاش کرد به آنان روحیه بدهد. او از کسانی که سعی کرده بودند  مانع ادامه تیراندازی مهاجم بشوند و همچنین از اف‌بی‌آی و از سایر کسانی که در این حادثه نقش مثبتی ایفا کرده بودند قدردانی کرد. او گفت که آمریکایی‌ها دست دعا به سوی خداوند برداشته‌اند. او اضافه کرد که اوضاع را از راه دور پیگیری خواهد کرد. او مهاجم را فردی فاقد تعادل روانی[۱۲] توصیف کرد. به‌علاوه، ترامپ دستور داد که به احترام کشته‌شدگان حادثه کلیسا،  پرچم آمریکا تا روز پنج‌شنبه، نهم نوامبر، نیمه‌افراشته باشد.

واکنش مایک پِنس[۱۳]

مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا که به دیدار خانواده‌های قربانیان رفته بود، تلاش کرد به آنان روحیه بدهد. او گفت که این حادثه بدترین حادثه تیراندازی در کلیسا در طول تاریخ آمریکا بوده است. او دوین کلی را از لحاظ روانی فردی نامتعادل خواند و اضافه کرد که انگیزه این عمل شرورانه مشخص نیست، ولی اگر انگیزه این مهاجم خاموش‌کردن شعله ایمان مردم بوده باشد، اقدام او ناموفق بوده است.

نکته‌ای قابل تأمل

کمی قابل‌تأمل به نظر می‌رسد که رسانه‌های آمریکا که این حادثه را اطلاع‌رسانی می‌کنند یک عکس از دوین کلی را بیش از بقیه عکس‌های او نشان می‌دهند. در این عکس، دوین کلی ریش بر صورت دارد و بسیار شبیه به مسلمانان است. می‌گویند که این عکس را از روی گواهینامه رانندگی او برداشته‌اند. در بقیه تصاویری که از دوین کلی موجود است، آمریکایی بودن او کاملاً مشهود است.

تصویر ادعایی روی گواهینامه رانندگی مهاجم

برخی از وبسایت‌های مورد استفاده:

 1. http://abcnews.go.com/topics/lifestyle/southern-baptist-convention.htm
 2. http://abcnews.go.com/US/wireStory/pence-abbott-attend-vigil-victims-church-shooting-51031441
 3. https://www.npr.org/sections/thetwo-way/2017/11/10/563205906/texas-church-where-massacre-took-place-will-be-demolished-pastor-says
 4. http://www.mysanantonio.com/news/local/article/Church-shooter-s-dad-speaks-out-We-are-grieving-12344331.php
 5. http://www.mysanantonio.com/news/local/article/Site-of-Sutherland-Springs-church-shooting-will-12344370.php
 6. https://www.cbsnews.com/news/texas-shooting-church-in-sutherland-springs-will-be-demolished-pastor-says/
 7. http://www.independent.co.uk/news/world/americas/texas-church-shooter-devin-patrick-kelley-dating-woman-13-brittany-adcock-a8044426.html
 8. http://www.dailymail.co.uk/news/article-5066067/Texas-church-shooter-s-father-breaks-silence.html
 9. https://theintercept.com/2017/11/08/texas-shooting-devin-kelley-white-privilege/
 10. http://edition.cnn.com/2017/11/09/us/texas-church-shooting-former-colleague/index.html
 11. https://www.nytimes.com/2017/11/08/us/texas-shooting-video-devin-kelley.html
 12. http://www.news.com.au/world/north-america/he-hasnt-got-out-or-run-or-nothing-the-dramatic-chase-after-texas-church-rampage/news-story/372b56c1a6df60b8bd59d82b3cd0f843
 13. http://www.independent.co.uk/news/world/americas/texas-shooting-latest-first-baptist-church-sutherland-texas-pastor-frank-pomeroy-14-year-old-a8039256.html#gallery
 14. http://www.mysanantonio.com/news/local/article/Church-shooter-s-dad-speaks-out-We-are-grieving-12344331.php#photo-14507212
 15. https://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2017/11/08/sutherland-springs-mass-shooters-often-have-domestic-violence-trait/846735001/#
 16. https://www.wsj.com/articles/church-in-texas-shooting-will-not-reopen-pastor-says-1510243065
 17. http://fox8.com/2017/11/09/pastor-texas-church-that-was-attacked-will-be-demolished/
 18. https://www.dallasnews.com/opinion/commentary/2017/11/09/dear-sutherland-springs-deserve-apology-news-media

[۱] Sutherland Springs

[۱] Stephen Paddock

[۲] Ruger AR-556

[۳] Devin Patrick Kelley

[۴] Michael Kelley

[۵] First Baptist Church of Sutherland Springs

[۶] Southern Baptist Convention

[۷] Bible Belt

[۸] Frank Pomeroy

[۹] www.sermonaudio.com

[۱۰] First Baptist Church in Dallas

[۱۱] ABC News

[۱۲] deranged

[۱۳] Mike Pence

Print Friendly, PDF & Email