پیروزی مکرون در انتخابات فرانسه و اهمیت آن برای آمریکا

علیرغم قابل پیش بینی بودن، پیروزی امانوئل مکرون (لیبرال ۳۹ ساله) در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باعث کاهش نگرانی های اخیر دولت آمریکا شد. حتی آمریکائی های میانه رو و جمهوری خواهان محافظه کار در واشنگتن از اینکه ساختار دوران قدیم (در اروپا) به طور کلی از دست نخواهد رفت، مدتی را در آسودگی به سر خواهند برد.

بسیاری از سیاست های ضد مهاجرتی، محافظه کارانه و انزواطلبانه­ای که اخیرا آمریکا را درنوردیده است، نگران هستند. انتخابات ریاست جمهوری و رفراندم در انگلستان مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا می توانست به کل اروپا سرایت کند، اما در این عصر قطبی سازی شده-حداقل- مرکز سیاسی اروپا از تغییرات اساسی در امان ماند.

در نتیجه از منظر دفاعی و اقتصادی، آمریکا کماکان می تواند بر هم پیمان خود (اتحادیه اروپا) تکیه کند.

مکرون از حفظ و پشتیبانی اتحادیه اروپا حمایت می کرد، در حالی که رقیب شکست خورده او، مارین لوپن، صراحتا در نطق های انتخاباتی اش به مقابله پرداخته بود. اتحادیه اروپا با تعداد بالغ بر ۵۰۰ میلیون مشتری، یک بازار وسیع تجاری به حساب می آید و کماکان این بلوک می تواند به عنوان بزرگترین شریک تجاری آمریکا باقی بماند.

وزیر اقتصاد دولت ترامپ، ویلبر راس، اولویت خود را ایجاد تعاملات بهتر با اتحادیه اروپا عنوان کرده است. و در حال حاضر، با فاصله گرفتن از خطر خروج فرانسه از اتحادیه اروپا به پیروی از انگستان و ادامه راه Frexit، هر گونه تاثیر جدی بر تجارت جهانی منتفی خواهد بود.

دفاع و امنیت

ناتو و ساختار مشترک دفاعی غرب نیز از پیروزی مکرون منتفع هستند. این در حالی است که لوپن پیش بینی کرده بود که اتحادیه اروپا به زودی خواهد مرد. علاوه بر این، لوپن اعلام کرده بود که به دنبال خروج از ناتو نیز هست.

در سوی مقابل، مکرون به انحلال و تجزیه اروپا هشدار داده بود و اینکه این انحلال مانع جنگ همه جانبه علیه داعش می شود. او حتی ایجاد سرویس اطلاعاتی مشترک با آمریکا را ضروری تلقی کرده است.

با توجه به حملات تروریستی اخیر در فرانسه، برنامه های ضد تروریستی در اولویت های دستورکار فرانسه-آمریکا قرار دارد. جان میلر، رئیس پلیس امنیتی نیویورک و معاون کمیسر اطلاعات، حملات اخیر را نوعی هنجار نوظهور توصیف کرده در ادامه سخنرانی خود اعلام داشت که آمریکایی ها به دنبال همکاری های فرامرزی برای مقابله با این هنجار هستند. میلر، دو هفته پیش در مدرسه حقوق نیویورک، مرکز فرماندهی ضد تروریسم پاریس[۱] را یک امر ضروری برای مبارزه با تهدیدات تروریستی در زمان واقعی خود خواند.

در سوریه، آمریکا و روسیه به اختلافات خود بر سر چگونگی حل تعارضات داخلی سوریه و حمایت از رئیس جمهور سوریه، بشار اسد، ادامه می دهند. مکرون، به احتمال زیاد، مواضع سرسختانه دولت فرانسه در مقابل اسد را ادامه خواهد داد و مقابله دولت ترامپ را نیز تقویت خواهد کرد. او، تصمیم ترامپ به پرتاب موشک به مواضع نظامی سوریه را در اوائل امسال تحسین کرده بود. در حالی که لوپن شدیدا از این اقدام انتقاد کرد.

آب و هوا

انتخاب مکرون پایبندی فرانسه به توافق پاریس مبنی بر تغییرات جوی را تضمین خواهد کرد. توافقی که سال گذشته در پایتخت فرانسه توسط ۱۹۵ کشور از جمله آمریکا امضاء شد.

مکرون تلاش می کند تا ترامپ را برای پایبندی به توافق متقاعد کند. در اسلو، همین هفته، سرمایه گذاران با سرمایه ای بالغ بر ۱۵ تریلیون دلار، دولت ها به همکاری با توافق مذکور تشویق کردند. و حتی اعضاء خانواده ترامپ نیز در این کمپین مشارکت داشتند.

مصیبت و فاجعه پایان می پذیرد

رامولد سیورا، تهیه کننده معروف فرانسوی و متخصص روابط فرانسه و آمریکا که مناظره های انتخاباتی لامونده[۲] را نیز مدیریت می کند، خطاب به شبکه CBS گفت که پیروزی لوپن شبیه به یک بدبختی برای اروپا و حتی سایر نقاط جهان بود. سیورا اظهار تأسف می کند که “پیروزی مکرون هیچ چیز را در مورد موج فراگیر ملی گرایی و نژاد پرستی تغییر نخواهد داد و این هدف تنها از طریق یک انقلاب فرهنگی راستین میسر خواهد بود. در غرب، آن دسته از آمریکایی هایی که حاضرند اروپا را به عنوان رویائی که رو به تلخی گراییده است لگد مال کنند، شاید به خاطر افول این موج نژاد پرستانه ناامید شده اند.”

[۱]. Paris’ counterterrorism command center

[۲]. Le Monde

Print Friendly, PDF & Email
محمدرضا حضوربخش
محمدرضا حضوربخش
استاد حوزه، سطح سه مطالعات اسلامی، دکتری فلسفه تطبیقی، پژوهشگر انجمن آمریکای شمالی و موسسه مطالعات راهبردی جهان اسلام